vi måste skärpa oss

Vi jobbar i en av Sveriges minst jämställda branscher. Av 100 byggjobbare är 99 män. I ledande position är bara tio procent kvinnor – och de tjänar tusenlappar mindre än sina manliga kolleger. Grabbighet och gamla normer har fått många kvinnor och män att faktiskt välja bort oss, i alla led i branschen.

Våren 2015 fick vi nog. Vi beslutade att stoppa machokulturen. Dels för att alla har rätt att må bra på jobbet – dels för att vi inte har råd att gå miste om kompetens. Ska vi bygga i den takt som krävs? Då klarar vi oss inte långt med bara män.

För ett par år sedan gjordes en undersökning som fick oss på Byggcheferna och Byggnads att skämmas. Genom våra medlemmar fick vi veta hur stora problem vi hade. Även om mycket har blivit bättre måste vi spegla oss i vår historia. Här är siffrorna som fick oss att starta Stoppa machokulturen: